Szecessziós magazin

Tartalom:


Bukrán Edit 30 éve foglalkozik művészi színvonalon kerámiával, az szállodák, vendéglők nagyméretű dekorációjától elkezdve a használati tárgyakig. Utóbbiaknál egy eredeti, szecesszióhoz közel álló technikát, stílust használ. Különböző formájú kis agyagelemeket rak fel a vázára, tálra, ami égetés után egységes felületet képez. Kavicsok, csigák, növényi fonatok, féldrágakövek zománcos felülete csillog, mintha a holt és élő anyag összeolvadna egy új univerzumba...






A XIX század utolsó éveiben megtörtént az építészeti írók által régen várt fordulat. A század historikus, régebbről már bevált stílusai után az épület külső dekorációja átalakult, megérkezett a modern stílus, ami akkor a szecesszió volt. Ebben a nemzetközi szintű fordulatban volt úttörő szerepe a Lindenbaum házon megvalósított dekorációnak, tervezője Spiegel Frigyes az építész és iparművész .





...sose láttam amíg pesten laktam. talán most újították fel?
(egy internetes blogból).

Igen, a házat néhány éve újították fel, színes pompájában ragyog, főleg akkor, ha a reggeli nap fényében látogatjuk meg.
Szinte vakít a fémes aranybevonat a domborműveken. Nos ha ez az épület Párizsban lenne, és nem Pesten az Izabella utcában, értékelése, népszerűsége biztos más lenne... A korabeli épületdekoráció eredetéről itt olvashat...





A 90 éves Keresztes Gyula műépítészt köszöntötték május 26-án. Beszámolunk az eseményről, bemutatjuk a "Marosvásárhely szecessziós épületei" című könyvét, valamint egy kis részletet belőle és néhány képet a marosvásárhelyi Radó-házról, ahol Thoroczkay-Wiegand Ede lakott, ahol tervezte a marosvásárhelyi Kultúrpalota könyvtárszobájának és tükörtermének berendezését, színes üvegablakát és ahonnan bejárta a Székelyföldet.











A páva
az Art Nouveau
legelterjedtebb szimbóluma.

Talán azért is, mert a pávafarok egy élő dekoráció. Hogy az élővilágban egy ilyen veszélyes díszlet miért alakult ki, az Darwint is elgondolkoztatta, és végül következtetéseit ezzel kapcsolatban az emberre is alkalmazhatónak vélte. Cikkünk a XIX századi Art Nouveau és elődeinek pávaábrázolásait mutatja be az iparművészet szemszögéből....











Rippl-Rónai Munkácsy ajánlatára ment 1889-ben Pont-Avenbe, az életrajzában ennyit irt erről "Ebben az időben jártak és dolgoztak Pont-Avenben Gauguin és a furcsa hollandus festő, kinek neve azonban csak 1900 után került forgalomba: Van Gogh. " Tény, hogy két év múlva már saját stílusában megszületik az "Ágyban felvő nő". Időben két év, de festésben? Festészetben száz...






A századforduló idején Prágában készült női dolgozószoba sok részes bútor együtteséből itt az iróasztalt és a míves faragású paravánt mutatjuk be. A kollekció egyébként a következőket tartalmazza: iróasztal, két szék, paraván, kanapé, iratszekrény, lemezszekrény, szalonasztal.

Mottó

"Nincs semmi mentségünk, hogy bármit alkossunk, ami nem meglepően szép."

William Morris


A te magazinod



A dekoráció, most a XXI század elején ismét aktuális, az ornamentika és a díszítés igénye is visszatért, a szecesszió korszaka felértékelődött. Több olvasónk is küldött képeket és szöveget szecessziós témában Marosvásárhelyről, Pozsonyból, Kaposvárról, Budapestről, Szabadkáról, stb. Amennyiben szecessziós témában szöveget, képeket küldesz szívesen közöljük. Mert ez valóban a te magazinod (is).

Cimünk:

szecessziosmagazin@gmail.com

Itt lentebb lehet válogatni régebbi számainkból, vagy akár téma szerint is.

Téma válogató


Vélemény, info



Email címe (kötelező megadni, csak így megy el az üzenet):

A mi email címünk :
szecessziosmagazin@gmail.com

Facebook

Friss hírek, vélemények, tetszik :)
A Szecessziós Magazin Facebook oldalán a friss szecessziós eseményekről olvashatunk úgymint kiállitás megnyitók, könyvbeszámolók, séták, stb. Ugyanakkor azonnali vélemények, reagálások, az olvasók közti kapcsolatok helye a Facebook. Válassza itt a tetszik jelet vagy iratkozzon fel itt a Facebookra.

Régi számaink

2011
1.szám

Párizs, 1900
Rippl-Rónai Liszt metszete
Kolozsvári szecesszió
Tóth Szvetlána - tüzzománc
Victor Horta évforduló

2011
2.szám

Bukrán Edit - kerámia
Spiegel Frigyes épület
A Lindenbaum ház kapcsán
A páva az art nouveauban
Keresztes Gyula köszöntése
Rippl-Rónai, valamint új műtárgyak


2011
3.szám

Róth Miksa üveg
Gresham - Balogh Eleonóra üveg
A Bedő-házbeli ólomüvegablak
A nagyszentmiklósi kincsről
Rippl-Rónai, valamint új grafikák



2012
4.szám

Bécs és Budapest
Kaposvári szecesszió
Nagy Sándor Pesterzsébeten
A Szenes-ház Budapesten
Körösfői emléktúra
Fiumei mozaik


2012
5.szám

Mucha a rajzzseni
Rozsnyai J. előadása:
Magyar Szecesziós építészet
Márkus Géza, az építő festő
az Olbricht-házról
Plakátművészek, Paris 1900


2012
6.szám

A groteszk
A Kék Templom
Marosvásárhely - Ólomüveg
Tematikus útikönyv
Schiffer-villa ablaka
Spiegel F.: Üllői 21.